Monthly Archives: March 2008

ШАНС В НАСРЕЩНОТО ДВИЖЕНИЕ

03.09.2008

От години насам сезонът на отпуските както в България, така и в Европа, взема своя тежък данък при катастрофи по пътищата.
Човешки живот, загубено здраве, колосални материални щети – това са резултатите от неразумното и рисковано поведение на път.

От началото на годината българите са закупили почти 36 хиляди нови автомобила. Прибавени към сега съществуващия автопарк на страната, по нейните пътища днес пътуват близо 2 милиона коли. Според данни на Евростат за миналата година, България е 10-а по смъртоносни пътища от 30 европейски държави. Макар по плътност на коли на 1000 жители страната да се нарежда чак на 24-то място с 313 броя, по жертвите, на 1 млн. коли тя е десета с 386 загинали. Което означава, че годишно над 1000 български граждани напускат този свят размазани в металните си ковчези на колела, а 10 хиляди човека пълнят болниците с тежки наранявания, обикновено водещи до трайна инвалидност.
Звучи страшно, разтърсващо и …парадоксално.
Защото въпреки ужасяващата статистика, която сочи, че жертвите в България са близо 4.5 пъти повече от средните в ЕС, въпреки отвратителните пътища  и наличието на все повече безразсъдни шофьори/ обикновено неграмотни и полуграмотни индивиди, които гледат на автомобила като на увеселително средство особено, когато са пияни!/, въпреки лошата организация на движението и контрол – хората лудешки купуват нови возила и бързат да натиснат педала на газта „до тенекията”, както се казва.
На този фон с известна ирония в страната беше посрещната една инициатива, която обаче, светкавично беше „прегърната” от ЕК. В рамките на дискусията „Как да презаредим Европа”, подета от министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова и председателя на Комисията по външна политика Соломон Паси, на ЕС беше предложено въвеждането на общи европейски стандарти за намаляване на пътните произшествия. В резултат на това ЕК започна подготовката на
„Програма за действие за безопасност на пътя 2010 – 2020 г.”, както и на 2 нови директиви на ЕС
– за безопасно управление на пътната инфраструктура, която ще бъде приета съвсем скоро от Европарламента и от Европейския съвет, и за наказания на шофьори в страната, където е извършено пътното нарушение, без значение къде е регистрирано транспортното средство на нарушителя.
Така, подобно на ситуацията в икономиката, усвояването на европейските фондове, борбата с корупцията и престъпността, Европа, този път подкрепена от местна инициатива, ще се опита да сложи ред, като спести част от струващите на континента 340 милиарда евро от пътно-транспортни произшествия, 1 милиард лева щети само на страната и живота на десетки хиляди човека, сред които 1000 българи.
Подобна инициатива едва ли следва да бъде иронизирана и политизирана, дори от безразсъдните хора  в България. Защото току – виж, това би могло да спаси  техния  и на близките им живот. Стига, обаче, да бъде разбрано, което е малко вероятно за управление, отдавна навлязло в насрещното движение на пътя.

ИЗТОЧНАТА "КИТАЙСКА СТЕНА" НА БЪЛГАРИЯ

25.06.2008

Както обикновено, летния туристически сезон в България започна с „вечните” морски курортни безобразия.
Още в началото следва да се направи необходимото уточнение, че летният курортен сезон по българското черноморско крайбрежие започна за любопитните и откривателски настроени туристи от чужбина. Българите вече почти не летуват на своето крайбрежие. Те отдавна предпочитат гръцкото и турско егейско крайбрежие и условията, които предлагат за почивка двете съседни държави. Което говори не само за повишения жизнен стандарт на българските курортисти, но и за пълната неприязън, с която мнозинството от тях вече гледат на „родния Черноморски бряг”.
И има защо. Български медии съобщават, че на изток страната вече е опасана от
бетонната „Китайска стена” на дивото и грозно строителство,

което след като превзе напълно морското крайбрежие с натрапливо грозни хотели и отблъскващи заведения сега навлиза и в самото море. В края на миналата седмица парламента прие на първо четене промените в Закона за концесиите, който „де факто” разрешава строителството на изкуствени острови в крайбрежния шелф – просто направените поправки предвиждат като принадлежност към обекта на концесията да може да се включва и прилежащата водна територия „с широчина не повече от 200 м.”
Така, след като в пълно нарушение на Конституцията, която предвижда брегът да е достояние на всички граждани, по пясъчните плажни ивици, златните дюни и скалистите заливи и носове бяха построени чудовищни човекарници, наречени хотели, и достъпът до тези райони практически е забранен,

настъплението на бетонното безумие преминава към водата. The Old Army Game download

Там ще се изграждат луксозни сгради със стъклени подове за гледане на подводния свят, яхтени пристанища, полигони за водни спортове и какво ли още не! Цената за всичко това ще бъде заплатена от и без това обрулената морска флора и фауна, от унищожената за поколения напред природа на Черноморския регион.
Кой разреши да се случи всичко това? Какви са механизмите, с които строителния геноцид погуби източната граница на България? Ще бъде ли потърсена отговорност някога за това варварство? Кога и от кого?
Въпроси, на които няма да бъде отговорено нито през този, нито през идните летни туристически сезони. Едва ли ще им отговори и сегашното активно поколение българи. То просто ще предпочита да летува другаде, колкото е възможно по-далеч от своя бетонен роден бряг.

Който вече наричат „Източната българска “китайска стена”.

МИННО ПОЛЕ

06.08.08

Всеки изминал ден, дори през курортния август, носи неприятни изненади на българските управляващи. Все повече критични гласове, дори на представители на тристранната коалиция, разкриват сложната политическа ситуация, в която попадна държавата след критичните доклади на Брюксел.

Минното поле, в което навлезе управлението на тристранната коалиция през втората година от членството на страната в ЕС, започна да взема все повече жертви. Още в края на април четирима от най-хаотичните министри от кабинета – на МВР, отбраната, земеделието и хранителната промишленост и здравеопазването „хвръкнаха във въздуха” за несправяне с работата след близо тригодишните безумства, според европейските критерии, извършвани в техните ресори. Четиримата, обаче, оставиха толкова много неизбухнали мини зад себе си, че през последните месеци след тях продължи да трещи и гърми. Системата на МВР продължава да се намира в тежка прострация след като позволи пред очите й да се разиграе скандалния случай с отвличанията срещу подкуп на спортен деятел и неговата съпруга. Експлозиите в Челопечене демонстрираха съвсем реално колко експлозив е заложен във военното ведомство не само с „неутилизираните” стари боеприпаси, но и със заменените военни имоти, с

неясните и вероятно корумпирани многомилионни сделки

The Driver release

с военна техника. Спрените средства по програмата САПАРД изкараха на протест фермери и животновъди, които тепърва ще търсят отдушника на натрупалото се сред тях напрежение. След като системата на здравеопазването беше докарана почти до колапс от бившия здравен министър, заложените от него шашки с динамит ще продължат да гърмят чрез очертаващите се тази есен нови протести на здравните работници.
Заложените от управлението на тристранната коалиция сухопътни мини най-впечатляващо загърмяха след поетапното спиране на европейското финансиране по всички предприсъединителни програми на ЕС, както и отнемането на акредитациите на две от изпълнителните агенции по програма ФАР. Там дори и спешно назначената вицепремиерка по еврофондовете Меглена Плугчиева се оказа почти безпомощна въпреки дадените й всякакви управленско-сапьорски правомощия. Макар от „евро – фондовите” взривове на този етап да хвърчи само перушина, неизбежно след ваканцията във въздуха ще се размятат министерски тела и откъснати административни крайници.

Предстои ли, обаче, „Големият взрив”?

Ако се съди по разгарящия се все по-бързо фитил на аферата с Людмил Стойков, един от седемте национални „супер-герои” на европейската агенция за борба с измамите ОЛАФ и щедър спонсор на българския президент, такава експлозия е неизбежна. И тя ще бъде тежка, защото укриването на подобна бомба със закъснител на столичния булевард „Дондуков” 2, е особено рисковано начинание поради късото разстояние на срещуположното ведомство, в което се помещава кабинета.
Да нахълташ в заложеното от собствените ти ръце минно поле във властта е проява на отчаяна безизходица. И добър пример за готвещата се за управлението опозиция. Пример не толкова за ефектно самовзривяване, колкото за много по-сериозни размисли.
И изводи, естествено.Robots move download The Story of Abraham and Isaac According to Richard Dawkins